Akciové trhy (historie a vývoj)

Co jsou "Akciové trhy"?
"Akciové trhy" mají přidělenou, od každého z nás, specifickou nálepku, která je primárně vytvořená na základě vlastní zkušenosti, kterou dotyčný jedinec má, nebo naopak nemá. Zkušenosti jsou vždy vysoce osobní a personalizované, ale málokdy vycházejí ze snahy objektivního zhodnocení. Než tedy dáte prostor vlastní myšlenkové interpretaci, případně si přečtete tu mojí, pojďme se na ně kouknout objektivněji.
Definice
Teorie mluví jasně - akciový trh je místo, kde se prodávají a nakupují akcie veřejně obchodovaných společností. Jde o prostor, kde se střetává nabídka s poptávkou a výsledek je dohoda dvou (či více) stran, na konkrétním obchodu a jeho ceně či objemu.
Osobní poznámka: Toto je extrémně důležité, každý obchod musí mít protistranu, nikdy neprodáte akcie "nikomu" nebo nakopak od "nikoho" akci nenakoupíte. Vždy je tam schovaná konkrétní protistrana, která přistoupí nebo naopak nepřistoupí na Vaše podmínky. Vzhledem k vyspělosti akciových trhů je těchto protistran a dalších účastníků trhů velký počet, takže pokud nakupujete mainstremové tituly, nemusíte se prakticky bát, že by se nenašel nikdo, kdo by neměl zájem v jakoukoliv denní dobu nakoupit nebo prodat. Tedy za předpokladu, že chcete prodat za aktuální tržní cenu.
Akciové trhy jako takové mají více typů rozdělení, pro naše potřeby ale zůstaneme pouze u základního dělení na primární a sekundární trh
- Primární trh je místo, kde se akcie nabízejí poprvé - jde o tzv. IPO (Initial Public Offering) a první věřejnou nabídku akcií daného titulu. Firmy zde získávají kapitál přímo od investorů za částečně předem daných podmínek. Typické důvody, proč firmy vstupují na akciové trhy jsou získání kapitálů pro další rozvoj, nebo zajištění likvidity pro majitele dosavadní investory. Případně i pro dosažení vyšší prestiže nebo získání větší důvěryhodnosti.
- Sekundární trh je o něco známější - jde o trh, kde se už potkávájí investoři mezi sebou a obchodují s již vydaný akciemy či cennými papíry. Aby existoval sekundární trh, musel existovat primární trh a došlo ke vstupu společnosti na burzu. Investoři tedy obchodují již vydané cenné papíry na sekundárním trhu už pouze mezi sebou.
Další standardní dělení akciových trhů je podle regionu způsobu obchodování, velikosti firem, druhů obchodovaných akcií atd.. Akciové trhy jsou v dnešní době komplexní systémy, vyžadující typicky vyvinutou infrastrukturu a legislativitu. Nebylo tomu ale tak vždy a k tomuto stavu se postupně vyvinuli. Pro lepší pochopení se tedy pojďme kouknout na historii- ať si můžeme utvořit vlastní názor, se znalostí historie a základního vývoje akciových trhu.
Historický vývoj
Počátky burzy, v evropském kontextu, mají poměrně dlouhou historii - a jak dlouhou, to Vás nejspíše překvapí. První doložené zmínky (které se mi podařilo dohledat) hovoří už o roce 1531, kdy se v Antverpách (dnešní Belgie) postavila první budova burzy. Zde se fyzicky obchodovalo hlavně s komoditami. A to zejména s těmi, které se dováželi z tehdejších koloníí.
Následně, v poměrně krátké době, na sebe nenechávají čekat ani ostatní země - postupně vznikají burzy ve Francii (Lyon 1546, Toulouse 1549, Paříz 1563), Anglii (Londýn 1564), Německu (Hamburk 1558) , Holandsku (Amsterodam 1608) atd.. A svět se začíná měnit.
V rámci historických faktů musíme zmínit ještě jeden významný milník - první akcie, která kdy vznikla na evropském trhu, byla Nizozemské Východoindické Společnosti, v roce 1602. Pro znalé dějepisu nemusíme asi společnost představovat, ale pro osvěžení - jednalo o společnost, která cílila výhradně na obchodování s východní Indií (typickou komoditou bylo koření) a to pomocí lodí a mořeplaveb.
Tato doba se vyznačovala velmi divokými podmínkami, na dnešní dobu. Nemusíme asi vysvětlovat že elektronické fungování burzy je otázka až přelomu 21 století, ale zejména z pohledu "regulace" tato doba byla velmi zajímává. Transakce typicky řídil pouze jedne člověk a zdaleka ne všichni účastníci měli stejné podmínky, tak je tomu dosud. Byl zde daleko větší prostor na manipulaci, uplácení a menší podvody všeho druhu.
Osobní poznámka: Co pro Vás znamená regulace? U mě, i když uznávám, že jsem možná ovlivněn tím, že aktuálně pracuji v jedné větší bance na českém trhu, tak mi před očima začínají mžitky a z kapsy mi čouhá zakrvácený sekáček na maso. Ale to, že existuje regulace je z pohledu akciových trhů a jeho fungování neskutečný benefit (hlavně pro investory), který zajištuje všem rovné podmínky. Nese to sebou spoustu byrokracie a nákladů navíc a má to mnohé další nevýhody, ale cílem regulace na kapitálových trzích je snaha, o nastavení férových podmínek pro všechny, ze kterých mohou i všichni následně benefitovat. Je to do velké míry i ochrana, kterou jako investoři dostáváme a máme tak garanci jisté férovosti prostředí na akciových trzích. Nebyla automatická a nebyla vždy, važme si jí.
Během 16 a 17. století tedy postupně vznikají první burzovní trhy. Za nejstarší burzovní centra na území Evropy lze považovat Belgii, Franicii, Anglii a Holandsko. Celosvětově měli zásadní vliv na dnešní moderní pojetí i vynálezy železnice, telegramu, internetu nebo události jako průmyslová revoluce a mnohé další. Zejména ale internet měl klíčovou úlohu na podobu obchodování tak, jak ho známe dnes. Předtím se obchodníci hromadně překřikovali ve vymezeném prostoru. Dnes stačí počítat s připojením internetu a můžete obchodovat na většině světových burz dle Vašeho úvážení.
Aktuální stav
V dnešní době jsou akciové trhy už vyspělé, komplextní a vysoce regulované. Tyto tři faktory jsou téměř spojené nádoby, ale bezesporu se jedná o vysoce dostupný nástroj pro většinu lidí, kteří chtějí investovat finační prostředky, se snahou držet férové prostředí a spravedlivé podmínky pro všechny.
Kde jinde se můžete podílet na fungování (a zisku) těch největších společností, v podstatě z celého světa? Zde je navíc úplně jedno, jestli nakupuje drobný investor s první výplatou, nebo např. ČNB (Česká Národní Banka), FED (Federal Reserve System) či penzijní fondy. Trh nerozlišuje a podmínky jsou nastavené velmi podobně, pro všechny účastníky. S menší poznámkou pod čarou - čím větší objemy obchodujete, tím je regulace a dohled intezivnější. Jiný dohled mají investiční fondy, jiný dohled a povinnosti má drobný investor.
Jaké jsou tedy největší akciové trhy na světě?
- NYSE - New York Stock Exchange (USA) s tržní kapitalizací > 28 bilionů USD. Jde o celosvětově největší burzu pro obchodování s akciemi na světě, sídlící na známe Wall street na dolním Manhattanu ve městě New York. Obchoduje se zde přibližně s 2400 tituly jako jsou akcie, ETF fondy, dluhopisy a další finanční nástroje.
- NASDAQ - National Association of Securities Dealers Automated Quotations (USA) s tržní kapitalizací > 20 bilionu USD je celosvětově druhá největší burza. Sídlí opět v New Yorku a orientuje se především na technologické a růstové firmy. Jde o největší elektronický burzovná trh v USA s více než 3300 obchodovanými tituly jako jsou akcie, ETF fondy a další finanční nástroje.
- SSE - Shangai Stock Exchange (Čína) s tržní kapitalizací > 8 bilionu USD je největší čínská burza, sídlící ve městě Šanghaj. Je silně regulovaná a monitorovaná čínskou komisí pro regulaci cenných papírů (CSRC) ale standardně nezahrnuje zahraniční investory - umožňuje jim investovat, ale pouze přes speciální programy jako jako Stock Connect.
- EURONEXT - Největší burza na území Evropy s tržní kapitalizací > 7 bilionu USD se sídlem v Paříži. V roce 2007 se Euronext sloučil s americkou burzou NYSE do skupiny NYSE Euronext a pokusil se tak vytvořit "první globální akciovou burzu". V roce 2014 se ale znovu osamostatnila. V současné době se zde obchoduje zhruba 1 500 titulů zahrnující akcie, ETF fondy, dluhopisy a další finanční nástroje.
- TSE - Tokyo Stock Exchange (Japonsko) s tržní kapitalizací > 6 bilionu USD se sídlem ve městě Tokyo. Je největší burou v Japonsku a po čínských trzích i na územé Asie. V současné době se zde obchoduje přibližně 3 700 titulů, jako jsou akcie, ETF fondy a další finanční nástroje.
A jak si stojí Česká Republika prostřednictvím burzy BCPP (Burza Cenných Papírů Praha)? Určitě se nejedná o celosvětově nejvýznamnější finančí centrum a její tržní kapitalizace byla v roce 2022 cca 0,7 bilionu USD. Z našeho pohledu se ale i tak určitě jedná o zajímavou burzu. Tomuto tématu jsem věnoval ale zcela samostatný článek, na které se určitě podívejte: Vývoj české burzy (BCPP)