Finační rezerva (osobní zkušenost)

30.01.2025

Finanční rezerva je široké témá a slyšel to už asi každý. Pojďmě se ale kouknout na moje vlastní zkušenosti z praxe a jaké z toho plyne ponaučení. Doufám a věřím, že aspoň pro někoho z Vás budou následující řádky poučením a vyvarujete se díky nim tak stejných chyb, kterých jsem se dopustil já.

Pro účely naší další úvahy se ale bavme pouze o významu finanční rezervy v rámci dlouhodobého investování. V žádném případě to ale nesnižuje váhu finanční rezervy z jiných pohledů - tady jsem toho názoru, že finační rezervu by měl mít každý, kdo to s životem myslí vážně. Co to přesně znamená si analogicky ukážeme na oblasti investování a pokud se trochu zamyslíte, uvidíte sami, že základní význam je stejný a principy velmi podobné i pro další úhly pohledu.

Z výše uvedených slov asi už chápate, jaký názor zastávám - ale pro jistotu:  Pokud to s investováním myslíte vážně, tak je význam finanční rezervy jeden z klíčových faktorů, předpovídající vaší úspěšnost či neúspěšnost v dlouhodobém investování. A jednoznačně ho doporučuji to nepodcenit, naopak ho klidně přeceňte. Proč, to si pojďme ukázat na příkladech, které jsme mě to štestí zažít na vlastní triko.


Příklad první

V roce 2013 jsem udělal větší investici, vlivem okolností rovnou na americké burze s cílem aktivně (daytrading) obchodovat komodity. Jen podotknu, že v tomto věku jsem opravdu neřešil, lépe řečeno jsem si neuvědomoval, možná rizika a nebezpečí. Navíc čerstvě po studiu VŠ, v prvním zaměstnání s jednou z prvních výplat v ruce.. Prostě král světa. 

Tento král začal vesele obchodovat a stalo se to nejhorší co mohlo - první obchody dopadli úspěšně. Takže logicky se nabízela možnost vydělat více. Sebevědomí lezlo z půdy na komín a hned druhý den šla zbylá většina mých volných prostředků rovnou na brokerský účet. A ano, trvalo to přesně pět dalších dní (sedm, když započítáme víkend) a na účtu mi zbylo přesně 8% z investované částky. Nebudu popisovat příčiny, chyby a emoce, které jsem zažíval, ale řeknu to hlavní - najednou mi došlo, že budu mít problém zaplatit nájem (čerstvě odstěhovaný od rodičů). Dvě následující noci jsem se vzbouzel spocený z noční můry, kdy se vracím potupně domů k rodičům a budu prosit o nocleh. Podařilo se mi to nakonec zvládnout, ale za cenu toho, že jsem měl minimum prostředků na jídlo, pití a dopravu. 

Osobní poznámka: Tímto děkuji paní Zhen z čínské restaurace, které jsem následující tři týdny dělal denně pokusného králika, pro její nové kulinářské nápady za benefit minimální ceny jídel. A zároveň dekuji i za existenci živočišného uhlí. Zkušenost, kterou člověk nezapomene do konce života. Kalich hořkosti vypitý do dna a zkušenost, za kterou jsem velmi tvrdě zaplatil.

Poučení 

Člověk by měl investovat pouze ty peníze, o které si může dovolit přijít. Tedy, že neohrozí svoje fixní a nezbytné výdaje na další období, nebo nedej bože, zdraví svoje či někoho blízkého. A je úplně jedno, co si o daném investičním plánu myslíte, nebo jaké máte sebevědomí. Toto je základ, přes který nejde za žádné situace vlak. 

Ale prosím, zvažujte tyto "nepostradatelné peníze" i v kontextu toho, co plánujete v dalším horizontu a nemusí se jednat jen čistě o fixní výdaje. Ale zohleďněte i věci, kterých by Vám bylo líto se vzdát a nesli by jste to těžce, nebo měli větší dopad na Váš život. Koukejte i trochu do budoucnosti - pokud nebudete mít peníze na svatbu, koupi nemovitosti, nebo nového auta příští rok tak to vám život pravděpodobně neohrozí. Ale sníží výrazně jeho kvalitu. A cílem investování je, podle mého názoru, naopak kvalitu života zvýšit, v rámci dlouhodobého pohledu. Nedělejte opak!


Příklad druhý 

V roce 2015, poučen už z předchozího nezdaru a vybaven finanční rezervou ve výši měsíčních životních nákladů a snad i o něco moudřejí, jsem začal v červnu opět investovat - už vybaven znalostmi o tom, jak jsou komodity pro mě nevhodné. Tentokrát jsem cílil na emini indexy US trhů, abych se vyhnul klasickým komoditám. První obchody dopadli opět dobře a je Vám jasné, že moje sebevědomí se opět začalo drát z půdy na komín - nebylo nic lepšího, než když se člověk může v baru pochlubit kamarádům, že za hodinu vydělal na trhu pár stovek dolarů. Během následujícího týdne jsem přesedlal z několika hodinového držení pozice na vícedenní pozice, respektive takový byl záměr. Bohužel, v té době jsem nevěděl, že US brokeři vyžadují margin, dostatečný zůstatek penež na účtu, pokud chcete aktivum držet delší dobu, tzv. přes noc. Jinak vám pozici automaticky ukončí a napálí poplatek za vynucený zásah. Tímto způsobem jsem si vyrobil hned první noc značnou ztrátu a následná ukvapená sekvence kroků, druhý den, mě vedla opět ke snížení účtu, tentokrát k téměř poctivému vynulování na 0,7% z původní investované částky. Psychické rozpoložení na hraně mých možnostní, ale tentokrát s vědomím, že na nájem a jídlo peníze budou. Přece jenom, tohle dá člověku psychickou berličku.

Ale ačkoliv jsem si tedy poctivě připravil finanční rezervu, ve výši zhruba mých měsíčních výdajů, tak se stalo přesně to, co člověk očekává - rozbité auto, vytopený byt z obstarožní pračky a skvělá možnost zaměstnaneckých akcíí v práci (za cca polovinu ceny). Výsledek byl takový, že auto stálo tři měsíce nepojízdné na ulici a jezdil jsem prát špinavé oblečení k rodičům s taškou prádla každý pátek, ale nakoupil jsem si pár zaměstaneckých akcíí. 

Osobní poznámka: udělal si i pár dobrých přátel v MHD, kteří, když mě viděli v pátek odpoledne během léta nastupovat do MHD s taškou plnou prádla, tak preventivně už vystupovali. Dokonce jsem dostal i jednu nabídku na dočasné ubytování od starší paní.. A i když to paní Zhen z čínské restaurace nejspíš vycítila a začala na mě pokaždé mávat za výlohou, tak tentokrát jsem se nedal.

Poučení

Za minimální velikost finanční rezervy už považuji částku ve výši tříměsíčních výdajů. A čim více tím lépe,  nikdy nevíte, kdy se Vám naskytne nečekaná nutnost (nebo zajímává možnost) vyžadující peníze. Určitě ale nedává smysl držet všechno v šuplíku finační rezervy. Proto se osobně snažím pohybovat v rozmezí 6 - 9 měsíčních výdajů, které držím ve finanční rezervě. S tím, že v případě nečekaných a velkých výdajů, do toho šáhnu - ale následně se další měsíce snažím částku co nejdříve doplnit.


Příklad třetí

U tohoto příkladu popíšu dvě situace, obě jsou klíčové pro naše účely.

1) V roce 2012 jsem udělal svojí první investici v životě - do českých akcií na BCCP, ve velikosti cca 50ti tisíc. Totálně neznalý kapitálových trhů (natož finační rezervy) jsem si řekl, že nějak se začít musí. První investice proběhli v pořádku, čekal jsem na zhodnocení, abych mohl ihned se ziskem prodat. Bohužel, po pár dnech jsem začal chytat první ztráty a začala panika. Psychický nátlak jsem jednoznačně nezvládl a pozice ve ztrátě ukončoval, s odůvodněním, že nemůžu peníze ztratit, protože jsem je vydělával v zaměstnání až moc dlouho. A to proto, abych následně pozice otevíral znova a věřil v obrat.. Více to komentovat nebudu, každý nějak začínal :-) Výsledek je Vám jasný, z původní částky 50ti tisíc mi nezůstalo nic, dokonce jsem posílal další měsíce další peníze s vědomím, že ty původní peníze musím dostat zpět. Byl jsem rád že mi zůstali trenky..

2) V roce 2018 jsem, poučen prvním a druhým příkladem výše, znovu vstoupil na český trh. K mému překvapení mi dokonce zůstal aktivní i účet u původního brokera, takže nástup byl rychlý a už jsem trochu tušil co mě čeká. Tentokrát jsem už ale měl vybudovanou finanční rezervu ve výši 120 tisíc a poctivě jsem jí držel. A sami asi už tušíte - přišla černá labuť v podobě COVID-19. Akcie, včetně českého trhu hledali své dno a během pár dní jsem byl mínus 58% investované částky. V těchto těžkých chvílích jsem zase začal svádět boj s ukončením pozic ve ztrátě a věčným zatracením kapitálových trhů. Ale nastoupil jeden, trochu nečekaný faktor - uvědomil jsem si, že i kdyby mi investice spadla na nulu a kapitálové trhy se zhroutili, tak já furt měl dostatečnou finančí rezervu na zhruba půl roku. A co si budeme povídat, pokud by akciové trhy spadli k nule, tak velikost našich investic bude asi to poslední, co nás bude v tuto dobu zajímat. Ale tohle - existence dostatečně velké finanční rezervy, to byl ten zásadní rozdíl, oproti situaci z roku 2012.

Poučení

Finanční rezerva (v dosatečné výši) je psychická bariera, proti rychlým a ukvapeným rozhodnutím. Poskytuje možnost se nadechnout a objektivně zhodnotit situaci. Nenutí Vás ve špatné chvíli k prodeji investice a realizování ztrát. Zní to možná bezvýznamně, ale je to klíčový a základní faktor psychické odolnosti. A Vaše psychická odolnost je opravdu zásadní pro investování, jak moc tomu přispěje dostatečná finační rezerva, bylo překvapení i pro mě.


Jaký je tedy závěr?

Za výše uvedené zkušenosti jsem těžce zaplatil, jak finančně - v celkové částce několika set tisíc, tak bohužel i dopady do kvality mého tehdejšího života. Naštestí žádný z těchto dopadů nebyl trvalého rázu a na akciové trhy jsem nezanevřel. Je důležité očekávat "školné", pokud chcete investovat. Můžete se vydat cestou placených kurzů. manažerů placených z provizí nebo třeba cestou robotického poradce. Každá cesta má svoje výhody a nevýhody, ale jistou částku zaplatíte všude ať se rozhodneta jakkoliv. Já si zvolil cestu v podobě mých vlastních zkušeností a rozvojem, s cílem se stát investorem. Pokud uvažujete o stejné cestě, využijte prosím tento článek jako varování jakým věcem se vyhnout a proč si budovat rozumnou finanční rezervu.


Cesta investora© Všechna práva vyhrazena 2025
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!