Vývoj české burzy (BCPP)

Česká Republika
První
burza, tentokrát už v rámci českého území, vznikla v tehdejším
Rakousku-Uhersku, v roce 1871, na území Prahy. Nemůžeme se tedy řadit k
zakládajícím burzovním centru, které měla více jak třista let náskok. Do
první světové války se zde obchodovalo primárně s komoditami - zejména
cukrem, ale následně se už burze přeorientovala výhradně na cenní papíry
a značně se tak přiblížila dnešnímu stavu, s trochou nadsázky. Bohužel,
i druhá světová válka byla pro naší tehdejší burzu milník - před jejím
začátkem, přesněji roku 1938, došlo totiž k jejímu uzavření.
K
jejímu opětovnému otevření došlo až v roce 1993, po pádu komunistického
režimu, kde pro burzu cených papírů nebylo místo a ideologicky
nezapadala. Částečně je pravděpodobné, že i vlivem této historické
okolnosti a politickému režimu, byla už od začátku jejího fungování
burza vystavena negaitvním vlivům, se kterými se v jiných zemích potýkat
nemusela. Postupně ale, se změnou režimu se myšlení lidí začínalo
přeorientovávat a burza začala plně fungovat i v našem českém prostředí.
Pokud Vás zajímá detail, neváhejte a přečtěte si tuto historii rovnou z oficiálních stránek Pražské burzy
Vlivem pozdějšího otevření, následnému zavření a opětovnému otevření, pravděpodobně i vlivem dřívějšího politického režimu a stavu ekonomiky, byl největší historický objem zobchodovaných akcií v roce 2007.

Bohužel, jak vidíte tak trend není moc příznivý.
V roce 2005, případně i v roce 2007 jste se velmi často mohli setkat s novinovým článkem, který vyzvdvihuje stoupající objem na Burze cenných papírů Praha (BCPP), kreslící pozitivní budoucnost pro český kapitálový trh a hledající svoje hranice. (Např. článek z portálu České noviny z roku 2006)
Naproti tomu o pár let později, se už situace drasticky mění a objevují se již první otázky, jak se bude burza vyvíjet dál a jaká bude její budoucnost. (Např. článek na portálu Patria z roku 2013) Další roky se bohužel nesly dále ve stejném duchu, i když už k tak dramatickým propadům objemu nedošlo. V podstatě na roční bázi se tyto spekulace ale neustále objevovali. (Např. článěk ze serveru Aktuálně z roku 2020)
Ale abychom situaci nevykreslovali beznadějně, hlubší úvahy o budoucnost BCCP směřují spíše směrem ke sloučení s burzou z jednoho z okolních státu, než k jejímu úplnému zániku. Nyní, na začátku roku 2025 se velmi často skloňuje zejména Varšavská Burza WSE. Ale budoucnost je teprve před námi a stát se může cokoliv, včetně zázračného oživení objemů na BCPP. Osobně ale vidím šanci spíše menší.
Aktuálně se tedy objem obchodů na BCPP pohybuje kolem 100 - 120 miliard českých korun ročně. A to je zhruba 10% z maximálního objemu v roce 2005. Proč tomu tak je, to je složitější otázka, ale popišme si některé faktory:
- Velikost českého trhu a zastoupení firem na trhu
- Důvěra v dané společnosti, jejich schopnost budoucích výdělků
- Transparentnost prostředí - politická scéna a regulace
- Výkonost státní ekonomiky
Nejde zdaleka o všechny faktory, ale pokud se kouknete na oficiální stránky BCCP, uvidíte na prime marketu smutných 10 firem. Vedle toho existuje ještě Standard, Free a Start Market, ale ani tady se nedějí zázraky ať už do počtu firem, nebo zobchodovaných objemů. Velikost našeho trhu a zastoupení firem je tedy spíše menší a osobně to považuji za jeden z hlavních důvodů současného stavu. Navíc, sám se akciovém trhu pohybuju 15 let a osobně jsem zažil už několik firem, které stáhli svoje akcii a přestali se obchodovat. A velmi často to nebyli pouze ty malé, ale naopak velké firmy jako NWR, AAA Auto, O2, CETV, Avast a další.
K tomuto stavu připočtěte někdy až amatérské chování a spekulace naší politické reprezentace, např. veřejně publikované úvahy (skoro se mi chce napsat spíše i volební heslo) na zestátnění společnosti ČEZ a máme tady další hřebíček do rakve. To už ale přecházíme do druhé faktoru - transparentnost našeho českého prostředí. A to je tristní, vzpomeňmě např. na nečekanou windfall daň, která zatížila velké firmy po COVID pandemii. Nebo neustále spekulace kolem solárních dodatací za zelenou energii, která značně ovlivňují výsledky firem - jako E4U nebo Photon Energy na BCPP. Bohužel, jakákoliv transparentnost a vyšší míra ohledně legislativního prostředí v ČR a vývoje budoucnosti je značně nejistá. A v takovém prostředí investovat nechcete, protože nevíte, respektive máte značně menší pravděpodobnost, budoucí stability a budoucích výdělků firem. Aneb heslo "Stát se může všechno".
Ke shrnutí stavu českého akciového trhu si doporučuji přečíst článek na zpravodajském portálu IDNES z roku 2024. Bohužel článek je ale v sekci IDNES Premium a pravděpodobně tak není volně dostupný. Ale se základními tezemi souhlasím a jsou uvedené i v tomto článku.
Jaký je tedy závěr?
Česká Burza cenných papírů Praha je bohužel v útlumu, z pohledu objemů a jeho významnost ve světě, je spíše okrajová. Tendence do budoucnosti je navíc spíše negativní, i když poslední roky se relativně stabilizovala. Vlivem několika faktorů je české prostředí pro akciové trhy méně zajímavé a zájem větších investorů o český trh tomu odpovídá. I tak se zde ale najdou tituly, které stojí za pozornost. Samotná výkonost PX indexu, tedy celého českého trhu je ale nadstandardní, zejména několik posledních let. Najde se zde spoustu zajímavých titulů, ať už z pohledu divident nebo ziskovosti jejich byznysu.
Částečně se na útlum objemu lze dívat ale i pozitivně a vidět to jako příležitost - pro velké hráče na světovém trhu je na BCPP pouze několik málo zajímavých titulů. Tito "velcí" hráči mají tak velké minimální objemy obchodů. které jim nedovolí obchodovat značnou část českých titulů. Konkurence je zde tedy o něco menší a teoreticky pro menší investory i přívětivější.
A co i budeme nalhávat, většina investorů z České Republiky si svoje
první obchody odkliká právě na BCPP, ať už z důvodu vlastenectví nebo
dostupnosti. Není a nemusí to být špatná cesta, pokud ale myslíte
investice vážně, velmi brzo Vám začně být český trh malý. Primárně z
důvodu omezených možností diverzifikace. Pro začátek to ale nemusí být vůbec špatná cesta a pro mnohé to je i cesta finální, se kterou si vystačí pro celou dobu investování.